خانه / دانلود / دانلود پاورپوینت مسجد جامع ارومیه

دانلود پاورپوینت مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه

 

این فایل به صورت پاورپوینت و شامل ۳۳ صفحه می باشد.

گوشه ای از مطلب:

مسجد جامع یکی از آثار کهن و قدیمی شهر تاریخی ارومیه است و در خیابان اقبال قرار دارد. این مسجد از بناهای نیمه دوم سده هفتم هجری قمری می باشد. این مسجد در میان بازار قدیمی شهر واقع شده و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی شهر است. این مسجد دارای صحن بزرگ و شبستان آجری وسیع می باشد که قسمت اصلی وسط آن با گنبدی بلند پوشیده شده است. برخی از محققان معتقدند این بنا ابتدا آتشکده بود و بعد از تسلط مسلمین ویران شد و سپس در قرن هفتم هـ. ق بر روی آن مسجدی ساخته شد. به اعتقاد این گروه از محققان سبک تزیینات، گچبری‌‌ها، ستون بندی‌‌ها و طاق‌‌های مسجد عیناً شبیه به سبک معماری سلجوقیان است.

شبستان گنبد دار قدیمی که در واقع هسته اولیه بنا را تشکیل می دهد و در ساختمان آن تمام مشخصات یک بنای قدیمی و معماری اسلامی را می توان مشاهده نمود , به احتمال قریب به یقین ساختمان این قسمت مربوط به دوره سلجوقیان ( قرن ۶ ه.ق ) می باشد. داخل شبستان کنبد دار محراب گج بری نفیسی قرار دارد که در تاریخ ۶۷۶ ه.ق زمان حکومت ایلخانیان  با بهترین  اسلوب و در حجمی بسیار بزرگ ساخته شده است.

مسجد جامع ارومیه حیاطی مستطیل شکل دارد, که حدود ۱۲۰ متر پایین تر از کوجه های مجاور قرار گرفته است. صحن مذکور با دو ورودی, به راسته سنگ فروشان و بازار قدیم ارتباط  دارد. در اضلاع جهار گانه حیاط , واحدهای ساختمانی مربوط به مسجد قرار دارند. بنا به مندرجات برخی از کتابهای تاریخی, تا حدود ۵۰ سال پیش, داخل حیاط درختان زیادی وجود داشت. در آن تاریخ متولیان وقت مسجد, ضمن تعمیرات قسمتهای مختلف, درختان مذکور را قطع کردند و نحوه باغجه بندی آن را نیز تغییر دادند. از جمله بعد از آجر فرش کردن صحن, جهار باغ کوجک در داخل آن به وجود آوردند که در سال ۱۳۶۱, از سوی ستاد برگذاری نماز جمعه, این باغجه ها به محوطه آسفالت کاری شده تبدیل شد در وسط حیاط, حوض سنگی مدور نسبتا بزرگی قرار داشت, که هم اکنون اثری از این حوض وجود ندارد.

این فایل شامل:

شهرستان ارومیه

مسجد جامع ارومیه

نقشه موقعیت جغرافیایی

عکس قبل و بعد از مرمت

اجرای ستون ها و طاق ها

کچبری طاق درب ورودی

صحن مسجد

محراب

شبستان گنبددار

کتیبه ها

کتیبه کوفی و گچبری محراب

نورگیرهای مسجد

نورگیرها

تطبیق پلان و مصالح به کاررفته در قبل و بعد از مرمت

گزارشات اجمالی مرمت و حفاظت بنا

آسیب شناسی

پیشنهادات مرمت

۲۵۰۰تومان – خرید

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

تاثیر پروتئین های هیدرولیز شده ضایعات کشتارگاهی طیور بر سطح باکتری های روده و بقا در لارو قزل آلا در مواجهه با آئروموناس سالمونیسیدا

نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی

  نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی بیماری یک پدیده غیر عادی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *