خانه / دانلود / دانلود پاورپوینت مسجد جامع نایین

دانلود پاورپوینت مسجد جامع نایین

دانلود پاورپوینت مسجد جامع نایین - www.perozheha.ir

پاورپوینت مسجد جامع نایین

 

این فایل به صورت پاورپوینت و شامل ۱۴ اسلاید می باشد که به توضیحات کامل در مورد این بنا پرداخته است.

گوشه ای از مطلب:

نائین شهری بسیار قدیمی است که قدمت آن را می‏توان به راحتی از مشاهده بنای بزرگ و کهن نارنج قلعه دریافت. نارنج قلعه بنایی با قدمت چند هزارساله است، که بر بلندی بنا شده و به نظر می‏رسد دژی بوده که مردم به عنوان پناهگاه از آن استفاده می کرده اند‏. مسجد جامع نائین از لحاظ قدمت دومین مسجد پابرجا در ایران است. نائین از زمان ناصرالدین شاه تابع یزد بود واز سال ١٣٢٧ به یکی از شهرهای استان اصفهان تبدیل شد. علاوه بر زبان فارسی، بسیاری از مردم محلی به گویش نائین هم صحبت می کنند.

مسجد جامع نایین با الگوبرداری از مسجد پیامبر در مدینه ساخته شده‌است. حیاط بزرگی در میان دارد و پیرامون آن را شبستان‌های ستوندار گرفته‌است. دهانه میانی روبه قبله و دهانه روبروی آن که ورودی مسجد است پهن تر و گشادتر از دهانه‌های دیگر است. مسجد جامع نائین دارای شبستان ستوندار است و بخشی از آن از مسجدهای بومسلمی گرفته شده‌است. مسجد نائین به شیوه خراسانی ساخته شده‌است، در زمان آل بویه و آل کاکویه بخش‌هایی به آن افزوده شد.

بخش شبستان جنوبی قدیمی ترین قسمت آن بود که در شیوه معماری رازی دگرگون شد. نما در شیوه رازی ساخته شد ولی خصوصیات شیوه خراسانی را دارا ست. این تغییرات شامل تغییر طاق مازه دار به تیزه دار است و این مسجد اولین مسجدی است که در آن طاق مازه داز به تیزه دار تیدیل شد. نیم طیقه دوم شبستان جنوبی که بخش زنانه مسجد است در قرن هشتم به آن افزوده شده‌است. نیم طاق‌ها و و ستون‌های شبستان از شیوه رازی هستند، روی ستون‌ها گچبری زیبا کار شده‌است و آمیزه‌ای از چهره نگاری یافت می‌شود. در مسجد جامع نائین دو نوع کتیبه وجود دارد که یکی از آنه گچبری است و دومی با رنگ روی گچ ترسیم شده‌است. کتیبه‌هایی که با رنگ ترسیم شده متعلق به قرن پنجم هجری و به خط کوفی و کلاً بر روی سردر ورودی مسجد از داخل می‌باشد.

این فایل شامل:

نایین

معرفی اجمالی

بانیان و سازندگان

سیر تحول بنا

نگاهی به مسجد جامع نایین

ورودی

قبله

سیالیت

تقارن

نورگیری

پرهیز از بیهودگی

خودبسندگی

تجرید و انتزاع

درونگرایی

 

پروژه ها مرجع تخصصی دانلود پروژه های مهندسی

۴۰۰۰تومان – خرید

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

تاثیر پروتئین های هیدرولیز شده ضایعات کشتارگاهی طیور بر سطح باکتری های روده و بقا در لارو قزل آلا در مواجهه با آئروموناس سالمونیسیدا

نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی

  نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی بیماری یک پدیده غیر عادی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *