خانه / دانلود / پاورپوینت مسجد کبود تبریز

پاورپوینت مسجد کبود تبریز

دانلود پاورپوینت مسجد کبود تبریز - www.perozheha.ir
مسجد کبود

مسجد کبود تبریز

 

این فایل به صورت پاورپوینت و شامل ۱۵ اسلاید می باشد.

گوشه ای از مطلب:

مسجد کبود که عمارت مظفریه نیز خوانده می‌شود به دستور جهانشاه بن شاه یوسف از فرمانروایان قره قویونلو ساخته شده است. ولی ادامه کار بنا به خواست خاتون جان بیگم زوجه جهانشاه و در سال ۸۷۰ ه‍. ق به پایان رسید.همانطور که از نامش پیداست، این عمارت تماما با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه فام پوشیده شده است؛کاشی‌هایی از جنس دریا و آسمان.در لابلای این فیروزه‌ها، کاشی‌هایی به رنگ سیاه و سفید نیز خود نمایی می‌کنند که به سبک و سیاق معرق در کنار هم با نظمی‌چشم‌نواز چیده شده‌اند.سر در اصلی مسجد با کاشی‌کاری معرق و کتیبه‌های به خط ثلث و تابلو‌هایی با خط کوفی شامل سوره‌های قرآن از کاملترین نمونه‌های معرق دوران اسلامی‌به شمار می‌روند.در آرامگاه بنا، هنرمند، از کاشی‌های شش ضلعی لاجوردی برای تزئین استفاده کرده است. ازاره‌ها با تخته سنگ‌هایی از جنس مرمر و با کتیبه‌هایی حجاری شده به نقوش اسلیمی‌ظریف تزیین شده‌اند.

مسجد کبود دارای دو مناره باریک و بلند در منتهی الیه شرق و غرب ضلع شمالی بوده است، در پشت درب ورودی به شبستان بزرگ ، یک بیت شعر فارسی به خط ثلث نوشته شده است بدین مضمون کرداربیار و گرد گفتار مگردچون کرده شود ، کار بگوید که که کرد در کتابهای تاریخی،این بنای باشکوه را»عمارت مظفریه«خوانده اند که مورد توجه ابو المظفر یعقوب بهادر خان قرار گرفت.دراین روزگار تبریز در نهایت آبادانی و رونق بود.در نیمه اول قرن یازده هجری،کاتب چلبی و اولیا چلبی جهانگردان ترک عثمانی و در نیمه دوم همین قرن،تاورنیه و شاردون جهانگردان فرانسوی از این مسجد دیدکرده بودند.کاتب چلبی درتاریخ جهان نما را می نویسد.

این فایل شامل:

معرفی

ویژگی ها

مناره ها

درگاه مسجد

دلیل به وجود آمدن مسجد

مرمت و تعمیر بنا

معماری مسجد

جهت گیری بنا

نسبت پوسته به حجم

تحلیل پلان

تحلیل نما

 

پروژه ها مرجع تخصصی دانلود پروژه های مهندسی

 

۲۰۰۰تومان – خرید

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

تاثیر پروتئین های هیدرولیز شده ضایعات کشتارگاهی طیور بر سطح باکتری های روده و بقا در لارو قزل آلا در مواجهه با آئروموناس سالمونیسیدا

نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی

  نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی بیماری یک پدیده غیر عادی است که …

فلزیاب