خانه / دانلود / دانلود پاورپوینت مسجد گوهرشاد مشهد

دانلود پاورپوینت مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد مشهد

 

این فایل به صورت پاورپوینت و شامل ۲۴ اسلاید می باشد.

گوشه ای از مطلب:

مسجدگوهرشاددارای یک صحن وسیع و۴ایوان بزرگ در ۴ طرف وتعداد۲۲ غرفه و۶طاق نمادرطرفین ایوان مقصوره و۲۸درورودی ازصحن به طرف شبستان ها و۷شبستان در۴ طرف و۱گنبدفیروز گون وبزرگ و۲مناره درطرفین ایوان قبله است. صحن مسجد تقریبا مربع بوده وازجنوب به شمال در حدود ۵۵ متر واز شرق به غرب در حدود ۵۰ متر است. کف صحن اکنون باسنگ های خلج در ابعاد مختلف فرش شده است.

مهم ترین ورودی صحن گوهرشاد به حرم مطهر امام رضا(ع) ازطرف مشرق است که ازطریق دوکفشداری به دورواق دارالحفاظ وداراالسیاده ازبناهای گوهرشاد به حرم منتهی میشود ازجانب شمال غرب به راهروی مدرسه دو دروازانجا به رواق دارالولایه از اماکن متبرکه ی جدیدالاحداث مرتبط است وهمچنین ایوان غربی ان به بست شیخ بهایی وصحن جمهوری اسلامی متصل شده است۰این مکان ازطرف غرب به صحن قدس ازبناهای جدید وازطرف جنوب شرقی به موزه راه داردمجموعا ۱۰ورودی وخروجی در این مسجد ساخته شده است.

تزیینات وکتیبه های این مجموعه براساس مضامین ازجمله کتیبه های قرانی اسما الهی دعایی تاریخی اشعارفارسی بررسی میشود لازم بذکراست که گوهرشاد مشهد به دلیل مجاورت باحرم مطهرامام رضا(ع)واهمیت سیاسی اجتماعی مذهبی این مجموعه درطی دوره های متمادی وباهمایت حاکمان وقت مورد مرمت بازسازی تکمیل دربخش های مختلف وتزیین با نقوش وکتیبه های مختلف قرار گرفته است از این رو دارای کتیبه های فراوانی درسطوح مختلف بنا در صحن ایوان وشبستان است.

تعدادبیش تری از اسماء الهی را میتوان درمناره های مسجد گوهرشاد مشاهده کرد سراسر مناره پوشیده از کاشی های معرق است که از تلفیق بااجر به وجود امده است این تلفیق به صورت شطرنجی است ونقوش کاشی کاری به دو بخش تقسیم میشود که شامل گل های اسلیمی و اسماء خداوندی است نقش گلهای تزیینی ازدوگونه تجاوز نمیکند وحال ان که بیش از ۵۰نمونه از نام های الهی به خط ثلث در داخل ترنج ها نقش بسته نامهای (یاعلیم)(یا حافظ)(یاعالم)بیش از یک بار تکرار شده اند اسماء دیگر (المقتدر-الواحد-القوی-المحصی-الحی-الاخر-الله الجبار-الودود والعلیم)در سراسر مناره نقش بسته ودر کناردیوار مجاور مناره عبارت الله الباقی در شکل مستطیلی لاجوردی باحروف سفیدنگاشته شده است.

این فایل شامل:

معرفی مسجد گوهرشاد مشهد

معماری مسجد

ایوان های مسجد

تزئینات و کتیبه های مسجد گوهرشاد

کتیبه های قران

گنبد مسجد

محراب مسجد

کتیبه های اسماء الهی

کتیبه های اشعار فارسی

کتیبه حدیثی و دعایی

نتیجه گیری

۳۲۰۰تومان – خرید

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

تاثیر پروتئین های هیدرولیز شده ضایعات کشتارگاهی طیور بر سطح باکتری های روده و بقا در لارو قزل آلا در مواجهه با آئروموناس سالمونیسیدا

نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی

  نکات خلاصه شده درس بیماری های ماهی بیماری یک پدیده غیر عادی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *